Mol: a földgáz hosszú távon sem váltható ki Magyarországon

Mol: a földgáz hosszú távon sem váltható ki Magyarországon

A több mint egy éve tartó háborús környezetben elképesztő mértékű bizonytalanságot láthattunk és láthatunk a mai napig az energiapiacon, a korábban alapvetőnek számító ellátásbiztonság többször is megkérdőjeleződött, elsősorban az orosz energiafüggőségtől való megszabadulás esélyei mentén mozogtak hatalmas kilengéssel a gáz-és olajárak. Heti podcastünkben Bacsa Györggyel, a Mol ügyvezető igazgatójával és Chikán Attilával, az Alteo vezérigazgatójával beszélgettünk többek között arról, hogy hogyan változtatta meg a tavalyi extrém magas energiaár-környezet és az ellátásbiztonsági kihívások a Mol fenntarthatósági céljait, és úgy alapvetően a zöld átállás hazai megítélését, de szóba került az elmúlt évek egyik legnagyobb visszhangot kiváltó hazai tőkepiaci felvásárlása is.

Megválik részesedése felétől az Alteo cégvezére

Megválik részesedése felétől az Alteo cégvezére

A BÉT oldalán közölte a befektetőkkel az Alteo, hogy az igazgatóság két tagja, köztük a vezérigazgatói pozíciót betöltő Chikán Attila is nagy mennyiségben adott el részvényeket a vállalatban, azon a részvényenkénti árfolyamon, amit a Mol kínált többedmagával egy kötelező nyilvános vételi ajánlat keretein belül a részvényekért a befektetőknek. Korábban a hivatalos kommunikációban nem javasolta az igazgatóság a befektetőknek az ajánlat elfogadását, többek között azért sem, mert a független szakértői értékelés a részvények értékét jóval magasabbra becsülte, mint az ajánlati ár.

Chikán Attila: a professzionális energiabeszerzés most már minden vállalat kötelezettsége

Chikán Attila: a professzionális energiabeszerzés most már minden vállalat kötelezettsége

Az energetikusok szerepe a vállalatoknál jelentősen megváltozott, két évtizede az energetikust valahol a telephely bal hátsó sarkában, két olajos rongy és egy hordó mellett átvágva lehetett megtalálni, aztán szép lassan beköltözött a főépületbe, most pedig a felsővezetés közelében foglal helyet, érzékeltette az energetikai átalakulásokat a Portfolio Energy Investment Forumon tartott előadásában ifj. Chikán Attila, az Alteo vezérigazgatója, a BCSDH elnöke.

Van, aki még mindig nem tud az energiaárak extrém emelkedéséről, ez életveszélyes!

Van, aki még mindig nem tud az energiaárak extrém emelkedéséről, ez életveszélyes!

Az elmúlt hónapok egyik legfontosabb témája volt az energiaárak száguldása, és hektikus mozgása, a volatilitás nagyon csúnya dolgokat eredményezett, október elején már napon belül is vállalhatatlanná vált a volatilitás, mondta el a Portfolio-nak ifj. Chikán Attila, az Alteo vezérigazgatója. Bármilyen hihetetlen, most is sok hazai vállalatnál nyugodtak, hiszen tudják, hogy nekik 20 forintos az energiaár, és fogalmuk sincs arról, hogy lehet, hogy ez jövőre 60 forint lesz, az Alteo vezetői beszéltek olyan hazai kkv-vezetővel, aki nem tudott az energiaárak extrém emelkedéséről, ez pedig életveszélyes, mondta el az Alteo vezérigazgatója, aki szerint nem kellett volna megvárni ezt az időszakot, most még a nagy fogyasztók is sokszor csak nézik, hogy emelkedik az ár, a kockázatkezelésük nem reagál időben, tisztelet a kivételnek.

Aki uralni tudja az energiatárolást, az uralni fogja az energetikai szektort

Aki uralni tudja az energiatárolást, az uralni fogja az energetikai szektort

Az energiatároló az új napelem, a hidrogéné a jövő, a szélenergiát pedig csak a kormányzati hozzáállás hátráltatja - néhány állítás, melyben az energetikai szektorban érdekelt szakemberek jórészt egyetértettek a Portfolio Sustainable World 2021 konferenciájának energetikai panelbeszélgetésén. A diskurzus során a beszélgetőpartnerek érintették még az elszálló nyersanyagárak jelentette kihívásokat és a kiegyenlítő energia drágulásának problémáit is.

A cégeknek rengeteg munkát jelent, a befektetők viszont csak erre figyelnek

Évek óta az egyik leghangsúlyosabb kulcsszó a befektetéseknél az ESG, ami a környezeti, társadalmi és vállalatirányítási szavak angol megfelelőiből alkotott mozaikszó, és elsősorban olyan befektetési megközelítést takar, ahol a döntés során figyelembe veszik az adott vállalatnak ezen dimenzióit is. Az ötlet mögött az áll, hogy hosszú távon azok a cégek, amelyek odafigyelnek ezekre a tényezőkre, jobban fognak teljesíteni a versenytársaiknál. A fogalom a befektetők körében is egyre népszerűbb, és el is várják a vállalatoktól, hogy ezzel összhangban működjenek.

Látszatintézkedések helyett valódi fenntarthatósági vállalások jöhetnek a vállalatoknál

Látszatintézkedések helyett valódi fenntarthatósági vállalások jöhetnek a vállalatoknál

Az Alteo vezérigazgatója szerint a fenntarthatóságnak ma már versenyképességi szempontnak kell lennie egy vállalat stratégiájában, a MET Magyarország vezérigazgatója úgy látja, a vírus-válság tanulsága, hogy nem lehet csak országos szinten gondolkozni, a PwC Legal partnere szerint pedig a létfontosságú rendszereket üzemeltető vállaltoknak fel kell készülnie, hogy a különleges jogrend keretében szigorúbb állami felügyelet jöhet a második hullám miatt. Tudósítás a Portfolio Energy Investment Forum 2020 online konferenciájáról.

A zöld beruházások vezethetik ki a világot a válságból?

A zöld beruházások vezethetik ki a világot a válságból?

Az energetikai átalakulás kérdéseiről, a megújuló és a fosszilis energia jövőben betöltött szerepéről, a koronavírus-járvány hatásairól és a szektor rövid és hosszú távú kilátásairól is szó esett a Portfolio mai online energetikai konferenciáján. A témákban ifj. Chikán Attila, az Alteo vezérigazgatója, Sverla Viktor, a Mol-Csoport stratégiai vezetője és Szekeres Eszter, a MET Central Europe nagykereskedelmi üzletágának ügyvezető igazgatója nyilatkozott az Energy Investment Forumon.

Orbán Viktor véghez vitte azt, amiről Trump csak álmodozhat

Az Orbán-kormány gazdaságpolitikája az elmúlt években azt valósította meg, amit Donald Trump amerikai elnök már többször megígért: a globalizációi veszteseit kárpótolni, az alacsony jövedelműeket és a családokat segíteni kell - fogalmaz a Bloombergen megjelent véleménycikk. Az írás szerint néhány magyar intézkedés az Egyesült Államokban is megállná a helyét, ha a hatalmon lévő republikánus pártnak lenne bátorsága meglépni ezeket.

Chikán: a korrupció ellen küzdjünk, ne a multikat zaklassuk

A Nemzeti Versenyképességi Tanács eddig megfogalmazott javaslatainak megvalósítása hasznára válna az országnak, azonban ezek csekély jelentőséggel bírnak a versenyképesség szempontjából - jelentette ki a Portfolio-nak adott interjúban Chikán Attila egyetemi tanár. A Versenyképesség Kutató Központ igazgatója hangsúlyozta: a gazdaságpolitikában leginkább a kiszámíthatatlanság és a korrupció csökkentésére van szükség. A közgazdász egyúttal versenyképességet javító saját javaslatokat is megfogalmazott. Arra is felhívta a figyelmet, hogy idehaza azon munkavállalók iránt fog leginkább csökkenni a kereslet, akik nálunk a munkaerőpiac zömét képezik.

Chikán: Elszomorít Magyarország helyzete

Magyarországon eltorzult piacgazdaság van. Van olyan mutató, amiben javult a magyar gazdaság, de az összkép elszomorító - fejtette ki az ATV-nek adott interjújában Chikán Attila közgazdászprofesszor.

Erről a befektetői klubról nem érdemes lemaradni!

Részvénykibocsátást indít az alternatív energiában utazó Alteo. Az új részvények értékesítéséből bevont összegből konkrét projekteket kíván finanszírozni a társaság. A papírok nyilvános forgalomba hozatala ma kezdődik és legkésőbb október 17-ig tart. Annak érdekében, hogy a Portfolio-t olvasó, részvényjegyzés iránt érdeklődő magánbefektetők megalapozott minden kérdésükre választ kapjanak, a Portfolio önálló befektetői klubot szentel a részvénykibocsátásnak.

Chikán: drámaian romlott Magyarország versenyképessége

Chikán Attila közgazdászprofesszor szerint Magyarországon gazdasági irányváltásra van szükség. A korrupció, a túlzott központosítás és a túlzott termelési fókusz miatt ugyanis folyamatosan romlik a nemzetközi versenyhelyzetünk - írja az MTI.

Hiába a sok uniós pénz, Magyarországnak nem megy a felzárkózás

Hiába kapjuk bő egy évtizede az uniós támogatásokat, a magyar gazdaság egy tapodtat sem közeledett a nyugat-európai színvonalhoz, a felzárkóztatásra kapott pénzek nem érték el céljukat országon belül sem. A közösségi támogatások nélkül negatív lenne a növekedés, éppen ezért is lenne fontos megtalálni a növekedésnek azt az üzemanyagát, ami hajtani tudja majd a gazdaságot akkor is, amikor kevesebb uniós forrás áll majd rendelkezésre - nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Chikán Attila, a Budapesti Corvinus Egyetem Versenyképesség-kutató Központjának igazgatója.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Bármikor beleroppanhat Oroszország a háborúba, ha a Nyugat enged a riválisának
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.